23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Indexator Rototilt Systems satsar på Norge

Nu bildar Indexator Rototilt Systems bolag i Norge.

Tack vare de senaste fem årens framgångar på den Norska marknaden har man nu tagit beslutet att etablera en egen organisation i Norge. Indexator Rototilt Systems tar därför steget med att bygga upp en egen bas i närheten av Oslo. Fokus ligger på service och eftermarknadslösningar.

- För att försvara och utveckla vår betydande affär på den Norska marknaden krävs en ökad lokal närvaro. Vi har därför valt att bilda ett eget bolag i Norge, meddelar Per Väppling, Försäljnings- och marknadschef hos Indexator Rototilt Systems i Sverige, i ett pressmeddelande.

Indexator Rototilt Systems har påbörjat rekryteringsprocessen av personal och först ut är Country Manager. Man letar också efter lämplig lokal i Oslotrakten som ska inhysa verkstad, kontor och reservdelslager.

- Snabbare reservdelsleveranser med högre tillgänglighet samt bättre service och teknisk support är några av kundernas fördelar med vår etablering - att vara nära kunden är mycket viktigt för oss, påpekar Väppling.

Uppstarten av det Norska bolaget beräknas till hösten 2014.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.115