23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Stort projekt för Imtech i Kungälv

När Ytterby centrum i Kungälv utvecklas med bland annat nya bostäder och affärer ansvarar Imtech för värme, sanitet och boendesprinkler.
Annons

Ytterby centrum i Kungälv byggs om och får ett delvis nytt utseende med nya bostäder och affärer. Imtech har fått uppdraget att svara för värme, sanitet samt boendesprinkler i de två hus som byggs söder och norr om centrumhuset.

Ordersumman för Imtech är närmare 10 miljoner kronor. Projekteringen är i full gång och installationerna startar i april.

Annons

Samordning förenklar projekt

Imtech utformar sprinklersystemet tillsammans med systemet för värme och sanitet, vilket ger ett smidigare projekt.

Annons

- Kunden uppskattar att systemen ligger under en filials ansvar och inte under två olika filialer, säger Lars-Erik Larsson, filialchef för Imtech VS-teknik i Lidköping, som i framtiden gärna ser ett utökat samarbete mellan VS och sprinkler.

Annons

Totalentreprenör är Calles Bygg i Skövde. Rätt pris och tidigare bra samarbete gjorde att företaget anlitade Imtech för projektet.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04