23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Jernkontoret ser stor potential i GreenIrons återvinningsteknik

I samband med ett styrelsemöte i Sandviken gjorde Jernkontorets teknikområde 55, Restprodukter, ett studiebesök hos återvinningsbolaget GreenIron i Sandviken Industrial Park.

Under besöket fick styrelsen en teknisk introduktion och en rundvandring i den första produktionsanläggningen, där pågående testverksamhet visade hur restprodukter kan återvinnas med hjälp av ny, klimatvänlig teknik. Det skriver Jernkontoret i ett pressmeddelande.

Jernkontorets teknikområde 55 (TO 55) arbetar för att hitta lösningar som ökar användningen av restprodukter från stål- och metallindustrin i Norden. När styrelsen samlades i Sandviken tog man tillfället i akt att besöka GreenIrons anläggning, där bolaget utvecklar sin vätgasbaserade återvinningsteknik.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|