Edströms om MID: ”Vi vill inspirera till hur man kan producera och tänka nytt”
För Edströms vd Adam Asplund är evenemanget Metal Inspirational Days en av årets viktigaste mötesplatser – inte bara för att visa upp maskiner och applikationer, utan lika mycket för att branschen ska få träffas.
– Vi vill inspirera till hur man kan producera och tänka nytt. Men lika viktigt är nätverkandet – att våra kunder får ett forum att mötas och prata med varandra, säger Adam Asplund.
Att industrin befinner sig i en turbulent tid och har gjort det under de senaste åren märks i samtalen på golvet. Under coronapandemin, kriget i Ukraina, Trump-administrationen och återkommande logistikstörningar har osäkerheten varit stor. Men just nu är det framför allt försvarsindustrins tillväxt som dominerar.