Bevegos Steel Service Center i Landvetter har vuxit stadigt sedan öppningen för fem år sedan, och nu fortsätter utvecklingen med nya produkter, förbättrade maskiner och en förnyad organisation.
Som en del av en mindre omorganisation har två linjechefer, Jimmy Gustafsson och Jesper Dempe, tillsatts för att dela personalansvaret, vilket frigör tid för platschef Richard Schwartz att fokusera mer på utveckling och innovation. Samtidigt har Magdalena Åreström tillträtt rollen som utesäljare inom industri, med ansvar för region Syd och Sydost.
Det upplyser Bevego.
– Nu när Jimmy och Jesper har tagit över personalansvaret kommer jag att lägga mer tid på utveckling och effektivisering av vår verksamhet. Jag har alltid många idéer och tankar i mitt huvud. Det är när man inte hinner avsluta dessa tankar som de stannar vid visioner och drömmar. Nu ser jag fram emot att komma framåt och förverkliga en del av de idéer som vi har, säger Richard Schwartz, i ett pressmeddelande.
Bland de senaste produktnyheterna finns ett förfinat kanalstöd för cirkulära ventilationskanaler under varumärket Altech. Produkten tillverkas av spillmaterial från produktionen av rektangulära kanaler och har utvecklats med förbättrad funktionalitet baserat på kundfeedback.
– När maskinen var ny och vi ställde in programmet fanns det i bakhuvudet att vi eventuellt ville klippa längre plåt i framtiden, om efterfrågan skulle komma. Därför var det redan förberett i maskinens mjukvara, annars hade det inte varit möjligt att göra denna förändring. Vi har lagt till ett rullsystem i maskinen som kan transportera ut de långa längderna vinkelrät mot vårt ordinarie flöde. Nu kan vi klippa plåtar upp till fyra meter, berättar Richard Schwartz.
Tack vare det nya rullsystemet kan Bevego nu klippa plåtar upp till 4000 millimeter i längd och 1500 millimeter i bredd – en förbättring som ger kunderna inom tillverkande industri större flexibilitet i sina beställningar.
Samtidigt har Magdalena Åreström påbörjat sitt arbete som utesäljare inom industri. Målet är att stärka kundrelationer och identifiera nya affärsmöjligheter i södra Sverige.
– Jag är supertaggad på min nya roll som utesäljare. Jag ser verkligen fram emot att vara ute och träffa folk! Mitt mål är ju att vara ute fyra dagar i veckan, det kommer att bli stor skillnad från min roll som platschef. Jag ser verkligen fram emot att komma in i min nya tjänst och att vara med och utveckla industri som affärsområde, säger Magdalena Åreström.
Parallellt har flera hållbarhetsprojekt genomförts i Landvetter. Bland annat används nu emballage i återvunnen plast för att skydda plåten mot fukt, samt en ny trävagga för transport av plåtrullar som kan återanvändas tillsammans med befintliga pallar.
– Det känns väldigt roligt att jag nu har mer tid att arbeta med denna typ av projekt och att effektivisera vår verksamhet här i Landvetter, för att bli ännu bättre och ännu mer hållbara. När man arbetar med utveckling är det vissa dagar då man inte gör några framsteg alls, och sedan nästa dag, då trillar polletten ner och så går arbetet väldigt enkelt, säger Richard Schwartz.