23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lyckat forskningsuppdrag - nådde höga ugnstemperaturer utan gas

Stålbranschen har tidigare varit beroende av gaseldade ugnar för att uppnå tillräckligt höga temperaturer. Inom projekt Elros har man fått det tillräckligt varmt med el, men utmaningar kring till exempel ökad oxidation måste ses över.”Här behövs mer forskning", säger Stefan Marth, forskare hos Swerim.

Genom att kombinera induktionsvärme och elektrisk motståndsvärme uppnådde ett forskningsprojekt de höga temperaturer som krävs för ståltillverkning, samtidigt som koldioxidutsläppen minskade avsevärt.

– Den stora tekniska utmaningen är att kunna producera lika mycket värme på samma ugnsvolym med elektriska värmeelement som man tidigare ha gjort genom förbränning av fossila bränslen som gasol eller olja. Här har vi inom Elros-projektet kunna påvisa att det är tekniskt möjligt med hjälp av Kanthals värmeelement, säger Stefan Marth, forskare hos Swerim.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078