23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

ABB säljer Baldors generatorverksamhet

Verksamheten köps nu upp av amerikanska Generac Holdings Inc.

ABB har tecknat ett avtal om försäljning av alla tillgångar i Baldors generatorverksamhet till Generac Holdings Inc. Generac är en ledande tillverkare av generatorer och andra motordrivna produkter med huvudkontor i Waukesha, Wisconsin, USA.





ABB avyttrar verksamheten till följd av begränsade synergier med ABB:s kärnprodukter och eftersom Generac har bättre förutsättningar att skapa mervärde från verksamheten.





- Avyttringen ligger i linje med vår strategi att ständigt optimera vår portfölj och fokusera på lönsam tillväxt av våra automations- och kraftverksamheter, säger Ulrich Spiesshofer, koncernchef för ABB, i ett pressmeddelande. Överlag stämmer ABB:s och Baldors verksamheter mycket väl överens och det ser vi också från det värden som redan har skapats.





Försäljningen väntas slutföras under fjärde kvartalet 2013. Villkoren för affären har inte offentliggjorts.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.109