23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Dynasafe tar hem stororder

Dynasafe i Karlskoga har fått beställning från både Kina och Mellanöstern.
Annons

Dynasafe tar hem stororder på totalt 210 miljoner kronor. Det gäller två beställningar, en från Kina och en från Mellanöstern, rapporterar NWT.

Till Kina ska Dynasafe leverera anläggning för destruktion av konventionell ammunition. Det är Dynasafes första order till Kina och har ett ordervärde på 80 miljoner kronor.

Annons

Beställningen från Mellanöstern gäller leverans av tio stycken system för bortforsling av explosiva föremål till ett ordervärde av 130 miljoner kronor.

Annons

– Ja, det intressanta är att vi kan sitta här uppe i skogen och ha den tekniska kompetensen så att vi får order till Mellanöstern, Kina och amerikanska regeringen på väldigt speciell utrustning. Samtidigt så skapas mycket jobb till våra underleverantörer, bland annat här i regionen, kommenterar platschef Jörgen Björkman.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.035|instance-web01