23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Sweco bygger stort köpcentrum i St Petersburg

Sweco har anlitats för konstruktionen av det nya köpcentrumet Okhta Mall i St Petersburg.

I samarbete med SRV Development ska Sweco nu bygga ett 142 000 kvadratmeter stort och centralt beläget centrum av hög internationell standard i St Petersburg.





– Uppdraget stärker vår position som en pålitlig och kompetent samarbetspartner på den växande byggmarknaden i St Petersburg. Vi är stolta över att återigen ha fått kundens förtroende när det gäller att projektera ett stort köpcentrum av hög internationell standard, säger Markku Varis, VD för Sweco Finland, i ett pressmeddelande.





Tidigare samarbete

Kunden SRV Development har tidigare anlitat Sweco för konstruktionen av köpcentrumet Pearl Plaza som nyligen invigts i St Petersburg. I det nya uppdraget, som påbörjas omgående, kommer Sweco att ansvara för konstruktionerna i Okhta Mall.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.094