Bygg- och underhållsbolaget Veidekke har ingått en avsiktsförklaring att förvärva Euromining AB och underentreprenörsbolaget Lars Almgrund Åkeri AB och Tommys Last Vitafors AB. Det skriver Veidekke i ett pressmeddelande.
Euromining som har cirka 200 anställda bedriver majoriteten av sin verksamhet i Malmfältens gruvdistrikt och och är specialiserat på lastning och transport av malm, största kunden är LKAB.
Annons– Veidekke har sedan tidigare en stark position med anläggningsprojekt relaterade till gruvindustrin, som är den i särklass största och viktigaste industrin i norra Sverige. Vi har arbetat tillsammans med Euromining i flera projekt och både verksamhet och kultur passar väl in i Veidekkes vidare planer för regionen, säger regionchef Mathias Rönnholm i en kommentar.
Annons Annons