23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Vd:n om nya förvärvet: ”En förbättrad konkurrenssituation”

Plåt-, svets-, och maskinverkstaden Larsson & Kjellberg förvärvar Oxelösunds Industrimålning, Oxim. "Nu kan vi erbjuda våra kunder ett mer tydligt helhetsåtagande", säger Mattias Skeppstedt, vd på Larsson & Kjellberg till oss.

Oxim kommer att fortsätta verksamheten inom blästring och lackering som en ny avdelning inom Larsson & Kjellberg.

– För oss på Larsson & Kjellberg innebär det att vi kan erbjuda våra kunder större svetsade, bearbetade och lackerade detaljer. Det betyder också att vi kommer att väva in Oxim i bolaget med vårt arbetscertifikat samt i våra certifieringar, säger vd:n.

Affären planeras vara slutförd innan årets slut. 

Hur ser ni på samarbetet framöver?

– Framåt ser vi en bättre kostnadseffektivitet som ska bidra till en förbättrad konkurrenssituation för Larsson & Kjellberg, samt öppna upp nya möjligheter så som nya kunder, avslutar Skeppstedt.

Kort om Larsson & Kjellberg:

Larsson & Kjellberg har specialiserat sig på större konstruktioner i mindre serier, med allt från maskinbearbetning, fräsning och svarvning till plåt-, svets-, och montagearbeten.

Företaget har sin bas i Oxelösund med kunder och samarbetspartners i den tunga verkstadsindustrin och sjöfarten. 

Larsson & Kjellbergs hemsida

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079