23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Minskad stålproduktion i Sverige

Sveriges råstålsproduktion minskade med 12,7 procent i september, jämfört med samma månad förra året.

Under september tillverkades det 315 000 ton råstål i Sverige – en minskning med 12,7 procent jämfört med september 2022. Det visar siffror från Jernkontoret.

Under årets första nio månader har det i Sverige sammanlagt tillverkats 3 279 000 ton råstål, vilket är en minskning med 4,4 procent jämfört med samma period i fjol.

– Den vikande efterfrågan fortsätter att påverka råstålsproduktionen som hittills har backat med drygt 4 procent i år, säger Mathias Ternell, handelspolitisk direktör på Jernkontoret.

Statistiken bygger på uppgifter från elva ståltillverkare i Sverige och sammanställs av Jernkontoret.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.095