23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

NimbleTrack Generation 2 !

Scantechs Nimlbetrack som är en av de snabbast växande produkterna på 3D skanning släpps nu i sin andra generation. Nimbletrack Gen 1 som revolutionerade tidigare med helt trådlös teknik och i ett minimalt format som tog marknaden med storm! Nu släpps alltså Generation 2 med två stora uppdateringar. - Skanningmöjlighet i storformat med trackern samt utökat mätområde till 4.2m.

Förfallodatum
den 30 juni 2026

Uppgraderad NimbleTrack Gen2

LK Scandinavia introducerar den uppgraderade versionen av ScanTechs system NimbleTrack Gen2 i Sverige. Det här är en produktutveckling som bygger vidare på ett etablerat samarbete och riktar sig till företag som behöver snabb och rörlig 3D-mätning nära produktionen. Systemet kombinerar trådlös drift med flexibel dual-mode-funktion där operatören kan växla mellan detaljmätning och bredare ytskanning i samma arbetsflöde.

NimbleTrack Gen2 läser in upp till 6,6 miljoner punkter per sekund och klarar ett mätvolym på upp till 4,2 meter, vilket gör att systemet kan användas på både mindre komponenter och större strukturer. Optisk tracking och självpositionering minskar behovet av referensmarkeringar och kortar tiden från uppställning till färdig mätning. Den trådlösa konstruktionen gör att operatören kan arbeta fritt runt objektet även när utrymmet är begränsat eller när komponenterna är fysiskt stora.

 

Markus Lindén på LK Scandinavia lyfter två funktioner som ofta avgör valet av system.

– Dual-mode-lösningen är central. Du kan gå från snabba kontroller av mindre detaljer till att skanna större komponenter utan att avbryta arbetet. Att allt dessutom är helt trådlöst gör att du slipper kabeldragning och kan arbeta friare i verkstaden. För många kunder är det här ett praktiskt steg framåt i vardagen.

 

För svenska användare kommer Gen2 i ett läge där rörlig mätning närmare produktionen växer. Kraven på snabba avstämningar gör att fler behöver utrustning som kan följa med i flödet i stället för att allt ska in till en fast mätstation. Gen2-versionen adresserar detta med högre punktinsamlingshastighet, längre mätdjup och ett mer flexibelt arbetsområde.

 

NimbleTrack Gen2 bygger vidare på ScanTechs etablerade optiska mätsystem, men med tydligare fokus på mobilitet och snabb praktisk användning. Intresset för trådlösa lösningar fortsätter att öka, och systemet positioneras som ett alternativ för företag som vill arbeta närmare produktionen utan att tumma på datakvaliteten.

Lk Scandinavia AB
Månskärsvägen 9
141 75 Kungens Kurva
Huddinge kommun
Sverige
VAT nummer: SE5566063284

Kontaktperson

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web04