23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

AMADAs Succé EU Welding Tour Event

AMADA är en världsledande tillverkare av helhetslösningar för plåtbearbetning. AMADA är grundat på genuina japanska värderingar och erbjuder ett brett utbud av innovativa lösningar inom bland annat fiberlaser, kantpressar, stansmaskiner, svetsceller, kombinationsmaskiner och automatisering. Våra lösningar inkluderar även mjukvarupaket, verktyg och originalreservdelar. Vi ser inte våra produkter som enskilda ”enheter” utan som en del av en helhetsprocess som optimerar våra kunders förutsättningar att lyckas på en marknad i ständig utveckling och förändring.

 

Oktober 2025: AMADA genomförde en framgångsrik kundturné inom svetsning i EU.

AMADAs första europeiska svetsningsevenemang välkomnar nästan 300 personer

AMADA har annonserat den mycket framgångsrika avslutningen av sitt allra första europeiska svetsningsevent, ett milstolpeevenemang som samlade nästan 300 kunder från hela Europa på det unika Welding Technical Center (WTC) i Italien. Evenemanget, som pågick i åtta dagar i slutet av september och början av oktober, var värd för besökare från 163 företag och fungerade som en avgörande milstolpe i AMADAs strategi för expansion av svetsmarknaden.

Ett centralt tema var presentationen av "totallösningar", som visade hur AMADAs programvara, stans-, bocknings- och svetstekniker integreras för att optimera den slutliga svetsade produkten. Detta plåtinitiativ lyfte fram ett sömlöst samarbete mellan företagets olika europeiska enheter, då AMADA Machinery Europe och AMADA Weldtech också var närvarande för att visa upp några av AMADA-koncernens andra lösningar.

Med den ökande svårigheten att rekrytera kvalificerad arbetskraft inom branschen var automatisering ett fokusområde för hela evenemanget. Helautomatiserade stansmaskiner, inklusive plockare för detaljer, robotbockningsceller med automatiska verktygsväxlare och robotsvetssystem med AI-funktionalitet, lyfte alla fram AMADAs ledarskap i att lösa detta problem, samt att de erbjöd användarvänlighet i hela sortimentet för att hjälpa mindre erfarna operatörer att bli mer effektiva.

Kunderna kunde följa två komponenter genom hela processflödet, från AMADAs mjukvaruvarupaket VPSS 4ie, genom stansningsprocessen med EML-AJe stans-/fiberlaserkombinationsmaskin och VENTIS fiberlaser (båda helautomatiserade), till bockningsprocessen, med fokus på den helelektriska kantpressen EGB-ATCe med automatisk verktygsväxlare och en helautomatisk robotbockningscell, och slutligen till svetsområdet där de robotbaserade fiberlasersvetssystemen FLW-Le och FLW-ENSISe användes för att färdigställa detaljerna.

Båda FLW-systemen använder AMADAs originella strålvävningsteknik för att konsekvent svetsa större mellanrum med mycket högkvalitativa resultat som ofta inte kräver någon efterbehandling, särskilt viktigt för segment som HoReCa- och medicinska marknader. FLW-ENSISe-systemen integrerar också AMADAs unika ENSIS-strålformningsteknik för att ge högkvalitativa resultat på detaljer som skulle kräva tillsatstråd med traditionella MiG/TiG-system, vilket minskar bearbetningskostnaderna för kunderna.

"Detta invigningsevenemang var en enorm succé och demonstrerade vår vision för framtidens tillverkning", sa Luca Moia, VD för AMADA Italia, som höll välkomsttalet. "Genom att fokusera på integrerade lösningar samarbetar vi med våra kunder för att förbättra hela deras produktionsprocess. Det otroliga gensvaret bekräftar vår strategi för 'totallösningar' och driver oss mot våra långsiktiga mål."

AMADAs WTC öppnades i slutet av oktober 2024 och har därefter tagit emot besökare från hela Europa och bortom, vilket betonar AMADAs fokus på att hjälpa sina kunder att uppnå större framgång.

Amada Scandinavia AB
Borgens Gata 16-18
441 39 ALINGSÅS
Alingsås kommun
Sverige
VAT nummer: SE5564025814

Kontaktperson

JW
John Wallace
General manager sales
+46 322209905 john.wallace@amada.eu
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|