23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Rekordmånga besökare på SLD 2025

Största uppslutningen sedan före pandemin – det blev det när fordonsbranschen samlades för Stora leverantörsdagen. Närmare 300 personer kom till World of Volvo i centrala Göteborg för att lyssna på föredrag, mingla och diskutera på temat Embracing change in a shifting automotive environment. Och en del ord var mer frekventa än andra i samtalen och föredragen. – För några år sedan var det electrification som alla talade om, i år är det resilience, sa Fredrika Hörlin, delägare på Wåhlins advokatbyrå som var med under dagen.

Först ut bland talarna på SLD 2025 var Emily Xiangxuan Xu, senior strategy manager på Volvo Construction Equipment. Hon talade bland annat om hon ofta får frågan om ifall hennes jobb är att förutse vad som ska hända i världen. Enligt henne är ambitionen dock inte att enbart tolka varsel om vad som är på gång inom fordonsindustrin.
– Vad vi gör är att navigera framtiden och försöka vara med och skapa den, sa hon. 
Den som har en förberedelse kring vad som ska komma blir också mer tålig – resilient – när det sker omsvängningar som påverkar. Som pandemin och kriget i Ukraina.
Emily Xiangxuan Xu talade också om en förändring i var mest värde skapas i processen med att bygga en bil. I dag har själva tillverkandet sjunkit i betydelse.
I stället är mer fokus på den inledande forskningen och utvecklingen samt på eftermarknadens service och datainsamlande.
– Kurvan för värdeskapandet ser ut som ett djupt leende.
Hög i början och slutet, låg på mitten.

Emily Xiangxuan Xu efterträddes på scenen av Jan Bosch, professor i mjukvaruteknik på Chalmers. Han ville bland annat att vi ska sluta vara rädda för generativ AI.
– Det är inget hot, det är en möjlighet!
Exempelvis är det ett fantastiskt verktyg för att ta sig igenom tråkiga transportsträckor inom programmering.
Ett annat budskap från honom var att en avsevärd del av den utveckling fordonsindustrin satsar på är meningslös.
– 45 procent är saker de flesta bilägare aldrig har nytta av.

Nästa talare var Teknikföretagens chefekonom Erik Spector. Enligt honom är svensk inflation fortfarande över målet. Men hans prognos är att den är på väg ner. USA och handelshindren var ett annat tema i föreläsningen. Landet har haft en bra utveckling för sin BNP, som hålls under armarna av att staten lånar upp pengar. Strategin med tullar ger dock ett hyfsat tillskott till statskassan – uppskattningsvis 300 miljarder dollar per år enligt USA:s finansminister Scott Bessent. En stor summa, vilket är en av anledningarna till att de sannolikt blir kvar även om republikanerna blir bortröstade 2028.
Sverige då? Här kommer BNP att gå upp runt 2,5 procent nästa år spår Erik Spector. Och det kommer att vara hushållens konsumtion som driver på.
– Fast normalt är det exporten.
Med tanke på omvärldsläget får dock inte exporten sin normala roll för BNP.
Han tog även upp den höga svenska arbetslösheten, just nu närmare nio procent. Liksom en del andra experter påpekade han att Sverige räknar på ett annat sätt än de flesta övriga länder inom EU. Vi tar med studerande som söker extrajobb i statistiken.
– Räknar vi bort det hamnar vi på siffror som mer liknar andra EU-länder.
Det vill säga strax över fyra procent.

Alessandro Galluzzi, SVP Purchasing strategy and digitalization, Volvo Group, siktade in sig på reduktionen av CO2 i sitt framträdande. Resan mot ett net-zero-samhälle är samtidens stora utmaning.
– Och det här decenniet är avgörande, vi kan inte vänta till nästa.
Han lyfte fram faktorer som mitt i alla klimatambitioner påverkar i motsatt riktning – mot högre utsläpp.
– CO2-avtrycket för materialen vi köper in kommer att öka. Det krävs mer energi och olika typer av mineraler.
Alessandro Galluzzi tryckte på att de behöver hjälp av sina 50 000 leverantörer för att nå målen.
– Utmaningarna är enorma, sa han.

För Mats Harborn, chef för Tratons kontor i Kina, blev 2023 års upplaga av mässan Auto Shanghai ett avstamp i föredraget.
– Vi blev skakade av det vi såg där. Tillverkarna hade fångat upp helt nya förväntningar från de kinesiska kunderna, sa han.
Saker som att bilägarna vill åka snarare än att köra, mer utvecklade entertainment-system i bilarna, med mera. Han lyfte också att många trodde att utvecklingen i Kina låg nere under pandemin.
– Helt fel. De fortsatte att jobba på.
Nu sker utvecklingen i mycket snabb takt i landet, med så kallad China speed.
– Det vi gör på tre år gör de på ett.
De senaste åren har kineserna enligt Mats Harborn tagit ledningen med ett decennium före europeiska tillverkare.
– Vilken strategi du än har, regional eller global, så kommer du att känna av den kinesiska snabbheten.
Nu uppmanar han till att ta upp kampen i konkurrensen, och till samarbete mellan olika tillverkare.

Efter lunch intogs scenen av landet som – vid sidan om Kina – stjäl mycket syre just nu: USA. Det var representerat av Johan Karlberg på Business Sweden i New York och Jennifer Brown, director of industrial development på Palmetto Railways samt knuten till SLD:s konferenssponsor South Carolina Department of Commerce.
– Var beredd, handelshindren är här för att stanna, sa Johan Karlberg.
Han uppmanade de som vill vara med och ta en bit av den amerikanska kakan att angripa den som en regional marknad.
Jennifer Brown lyfte å sin sida fram fördelarna med att göra som Volvo Cars och flera andra OEM:er, och etablera sig med verksamhet i South Carolina, strax norr om Florida.
– Vi kommer att göra allt för att förenkla för er som kommer, och det slutar inte där.
Hon lovade att staten fortsätter att stötta de som kommer även när de är på plats.
– Skön avslappnad livsstil också i South Carolina, sa Johan Karlberg.

Eric Apode, global inköpschef på Volvo Cars, lyfte fram märkets långvariga historia – 100 år 2027 – och deras uthålliga och starka fokus på att göra säkra bilar. Bland annat talade han om trepunktsbältet, lanserat 1959 och som anses ha räddat en miljon liv. Och han ville gärna dela framgången med åhörarna
– Det här har vi åstadkommit tillsammans med er som är leverantörer.
Eric Apode tryckte också på Volvo Cars målsättningar inom elektrifiering. 2030 räknar de med att 90 till 100 procent av den globala försäljningen ska bestå av elektrifierade fordon – både helelektriska och hybrider.
– Vi utvecklar spännande teknologi. Och jag är övertygad om att vi har valt den bästa strategin, sa han.
Ett annat tema i hans föreläsning berörde ett av de andra starka ledorden vid sidan om resilience under SLD 2025: regionalisering.
– Vår strävan är att bli mer och mer globala. Bygga där vi säljer och ge utvecklingskraft till olika regioner.

Linda Pålsson, vd för AFRY, centrerade sin framställan kring energifrågan.
– En första grundförutsättning, något som verkligen är basic, är tillgången till ren energi. Utan det kan vi inte få bort koldioxiden från industrin, sa hon.
Även systemen för energin är avgörande för omställningen, med smart grids, flexibla backup-system med mera.
När det gäller områden som gör framsteg inom att minska sitt koldioxidavtryck lyfte hon fram stål- och cementindustrin. Men förutom att skapa rätt förutsättningar med energitillgång och system är det enligt Linda Pålsson avgörande att bygga upp elasticitet och motståndskraft – resilience – inför chockartade händelser, som krig.
När det gäller hela energitransformationen tog hon också upp att det är långt kvar innan vi når målen i Parisavtalet.
– Vi har dock inget val. Det handlar inte om att vi ska göra förflyttningen eller inte, utan hur vi ska göra den.
Vi måste också kunna se bortom kortsiktiga vinster, plus inse att samarbeta är en framgångsfaktor.
– Partnerskap är en hörnsten.

Sist ut bland talarna var Stefan Lundin, kommunikationschef för Geely i Europa. Han började med att reda ut ett missförstånd kring Volvo och Geely.
– Det är inte bilmärket Geely som äger Volvo, det är koncernen Geely som är ägare.
Efter det tog han åhörarna bakåt i historien, till 80-talet när Geely Groups ägare och grundare Li Shufu etablerade sig inom taxinäringen i London. 2025 har gruppen ett tiotal olika bilmärken förutom Volvo och Polestar, bland andra Lotus, Lynk & Co, Zeekr och Smart.
– I dag ligger vi på sammanlagt cirka fyra miljoner sålda bilar per år.
Ledaren Li Shufu beskrev han som en entreprenör, en slags kinesisk Bert Karlsson, men mer nedtonad.
– Han gillar att göra deals, sa Stefan Lundin, och poängterade att han inte ville jämföra med en mer känd världsledare som gjort dealen till en del av sitt personliga varumärke
Efter föredraget fick han en fråga från Gabriella Virdarson, communications and strategy officer på FKG: Hur avgörande var affären där de förvärvade Volvo Cars från Ford 2010?Mycket viktig, enligt Stefan Lundin. Sedan var det, menade han, ett smart val att inte integrera Volvo i den egna verksamheten. 
– Det är en lärdom och ett råd till andra. Behåll förvärven som de är och se till att lära er från dem.

Stora leverantörsdagen avlutades med utdelningen av Stora leverantörspriset, som i år gick till Nira Dynamics (se separat artikel). En som tyckte dagen blev lyckad och ”gav energi” var Fredrika Hörlin, delägare på Wåhlin advokater, som varit med ett flertal gånger på SLD. Hon noterade att buzzwords som resilience och cooperation var i luften under hela dagen. Även regionalisering förekom i de flesta av föredragen.
– Sedan gillade jag verkligen det Jan Bosch sa om AI, att det gör oss till bättre människor. Vi ser faktiskt att det kommer även inom advokatbranschen, sa hon.
För Magnus Haglund, vd på Ionbond – som levererar tunna beläggningar som skyddar komponenter – blev det han snappade upp bland branschkollegor och förläsare under SLD en bekräftelse på det han själv redan anat.
– En känsla av att marknaden stagnerat lite. Jag tycker också man kan märka att det är en större öppenhet för partnerskap kring innovativa lösningar än för några år sedan. Mer high-end-market och kvalitet än kvantitet, sa han.

Foto: Thomas Drakenfors

FKG
Mindpark Göteborg City
Lilla Bommen 3
411 04 GÖTEBORG
Göteborgs stad
Sverige
VAT nummer: SE5563325181

Kontaktperson

GV
Gabriella Virdarson
gabriella.virdarson@fkg.se
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|