23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Bevisar sitt värde under tuffa arbetsförhållanden

AutomationsRobotic har öppnat upp en helt ny dimension med sin helautomatiska slipcell för chassikomponenter med otroliga 99,65 % tillgänglighet.

Robotcellen med två sexaxliga MOTOMAN-robotar är ett riktmärke för självgående produktion och flexibilitet.

Systemintegratören AutomationsRobotic har tillsammans med sin kund, en leverantör till fordonsindustrin, byggt en robotcell för helautomatisk slipning av chassikomponenter. Cellen består av två robotstationer med sammanlagt tre ställen för slipning. De olika slipmomenten delas av två MOTOMAN-robotar: den stora MS80W hanterar komponenter till och från slipmaskin och transportband, medan den mindre MH50 använder ett slipverktyg.

I robotcellen bearbetas alltid två komponenter samtidigt för att hålla nere cykeltiden. Sensorer mäter hela tiden hur slipmaterialet förbrukas, och låter robotprogrammet kompensera robotarnas rörelser så att de kompenserar för slitaget. Övervakningen är nödvändig för att möta de högt ställda kraven i fordonsindustrin när det gäller att hålla en jämn kvalitet och en hög processäkerhet där varje steg dokumenteras.

Stora utmaningar
Bland de komponenter som bearbetas ingår alltid fem ytor som måste slipas. Till det kommer ytterligare 29 ytor som beroende på omständigheterna vid gjutningen av godset också kan behöva behandlas. Operatören väljer vilka av dessa ytor som är aktuella via ett grafiskt gränssnitt. I teorin kommer man upp till 800 unika kombinationer av ytor som behövde läggas in i robotprogrammen med minutiös noggrannhet.

Utan tvekan var den största utmaningen att hålla en tillgänglighet på över 99% med tanke på de extrema villkor som råder i en slipcell. Det extremt finfördelade dammet lägger sig över både robotarna och hela robotcellen. Men med hjälp av ett kraftfullt utsugningssystem, och inte minst tack vare MOTOMAN-robotarnas tålighet mot slipdamm, är det ändå möjligt att klara uppgiften med endast fem minuters avbrott per dag för rengöring och utbyte av slitdelar.

Alexander Steiger från AutomationsRobotics säger: ”Det faktum att vi ändå kunde uppnå denna otroliga tillgänglighet beror främst på den välkända kvaliteten hos Yaskawas MOTOMAN-robotar som kör på utan att klaga, även när de utsätts för stora mängder slipdamm. För dessa sex-axliga robotar, är misslyckande ett okänt begrepp - även i treskift under sådana extrema förhållanden."


Bild:
MOTOMAN-robotarna uppvisar en enastående tillförlitlighet, trots extrema mängder slipdamm i robotcellen.

YASKAWA Nordic AB
Box 504
Besöksadress: Spångatan 4
Leveransadress: Verkstadsgatan 2
385 25 TORSÅS
Torsås kommun
Sverige

Tipsa en kollega

0.047