23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

AP&T i samarbete med nordamerikanska verktygstillverkaren DTG

AP&T intensifierar samarbetet med Diversified Tooling Group (DTG) som är en av USA:s största tillverkare av pressverktyg.

Målet är att gemensamt förstärka företagens verktygskompetens och kunderbjudande inom presshärdning på den nordamerikanska marknaden.

– Diversified Tooling Group har under 40 år försett en mängd nordamerikanska biltillverkare med fullservicelösningar när det gäller verktyg och processer för plåtformning. Tillsammans kan AP&T och DTG nu också erbjuda kompletta presshärdningslösningar för simulering, konstruktion och utprovning av verktyg samt certifiering för den nordamerikanska fordonsindustrin, säger Mike Austin, Director Manufacturing Engineering på DTG.

– Gemensamt vidareutvecklar vi presshärdningstekniken för att kunna erbjuda lösningar i världsklass, säger Johan Friberg, Senior Advisor/Marketing and Sales på AP&T.

För att kunna utveckla, prova ut och demonstrera verktyg och andra komponenter kommer en ny presshärdningslinje att tas i drift vid DTG:s American Tooling Center i Michigan i början av nästa år. Linjen innehåller en 1200-tons AP&T-press, AP&T:s egenutvecklade ugn med matningsutrustning (Multilayer Feeder Furnace) samt ytterligare automation för att kunna producera förserier och mindre volymer. Presshärdningslinjen är i princip identisk med den linje som finns i AP&T:s R&D Center i Ulricehamn, Sverige.

se.aptgroup.com

AP&T
Box 32
Rönnåsgatan 3A
523 21 Ulricehamn
Ulricehamns kommun
Sverige
VAT nummer: SE5562884667

Kontaktperson

HS
Helén Sallander
Senior Advisor/Marketing and Sales
+46 10 471 3858 helen.sallander@aptgroup.com
BREAKING
{{ article.headline }}
0.049|