23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Ökad tillverkning av stora pressar

AP&T utökar nu sin tillverkning av stora pressar. Anledningen är framför allt en stark global efterfrågan på presshärdningslinjer från fordonsindustrin.

– De senaste åren har vår presshärdningsaffär utvecklats väldigt positivt och därmed också behovet av stora och mer avancerade pressar, säger Magnus Svenningsson försäljningschef för AP&T Press Systems.

Dubbelt så stor maskinhall
För att möta den ökande efterfrågan och samtidigt korta leveranstiderna har AP&T kraftigt ökat tillverkningskapaciteten i Tranemo. Det är inte mer än fyra år sedan man senast invigde en helt ny maskinhall. Den har nu byggts ut till dubbla storleken.

– Den nya maskinhallen har all infrastruktur som behövs för en högeffektiv tillverkningsprocess och tack vare den starka orderingången utnyttjar vi redan nu kapaciteten fullt ut.

AP&T
Box 32
Rönnåsgatan 3A
523 21 Ulricehamn
Ulricehamns kommun
Sverige
VAT nummer: SE5562884667

Kontaktperson

HS
Helén Sallander
Senior Advisor/Marketing and Sales
+46 10 471 3858 helen.sallander@aptgroup.com
BREAKING
{{ article.headline }}
0.122