23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.

RS Components lanserar ett IP69K-klassat LC fiberkontaktdon

| Medlemsnyhet | Företag RS Components A/S

En robust och vattentät konstruktion som även kan levereras komplett med singlemode eller multimode fiberkabel

RS Components (RS) lagerför nu det nyligen lanserade fiberoptiska kontaktdonet i 6000-serien

6000-seriens LC Duplex fiberkontaktdon är framtagen speciellt för användning i krävande miljöer. Sammankopplat uppfyller det IP69K och IP68. Det kan till och med klara att sänkas ner på 10 meters djup i vatten i upp till två veckor. 

Kontaktdonen uppfyller standarden IEC 61754-20 för LC-kontaktdon. Varianter som levereras komplett med fiberoptisk kabel använder en kabel som uppfyller MIL-standard. Kontaktdon som levereras komplett med fiberkabel fås med singlemode-kabel (typ G.657A2) alternativt multimode-kabel (typ 62,5/125 eller 50/125 μm) med längder från 5 till 450 m. Kontaktdonen i 6000-seriens kan användas i temperaturområdet från -25 °C till +70 °C, och uppfyller kraven för marina tillämpningar i enighet med EN60068-2-52 gällande saltdimma. 

Kontaktdonets robusta hölje som har en diameter på 32 mm är tillverkat i polyamid och är försedd med en silikongummitätning och har vridlåsning med grov gänga som garanterar en pålitlig sammankoppling. 

Kontaktdonet lagerförs nu av RS inom EMEA- och APAC-regionerna.

 

Medlemsnyhet

Företag
RS Components A/S

Nattergalvej 6
2400 Köpenhamn
Danmark
RS Components A/S

Tipsa en kollega

0.063