Building DK Electronic DK Energy DK Food DK Food Metal COM Metal DK Metal NO Metal Detaljhandel DK Wood DK  
 

Duroc Tooling i Robertsfors och A Teknik går ihop under det gemensamma namnet A Teknik

- Av Catrin Bystrøm

Ännu spetsigare och ännu mer kompletta. Det är resultatet när den ledande verktygsmakaren Duroc Tooling i Robertsfors AB förvärvats av IndVelop-koncernen, där dotterbolaget och ledande finmekanikspecialisten A Teknik AB ingår.

Bild: A Teknik AB
Ägarförändringen har medfört att Duroc Tooling bytt namn till A Teknik i Robertsfors, som tillsammans med A Teknik i Trollhättan och Oskar Precisionsteknik hädanefter verkar under det gemensamma namnet A Teknik.

– Både A Tekniks och Duroc Toolings kunder tjänar på detta eftersom vi nu är en ännu mer komplett och resursstark samarbetspartner inom produktion, kvalitet och utveckling. Det stärker vårt erbjudande och vår leveransförmåga hela vägen från konstruktion och projektledning till funktion, tillverkning och uppföljning, säger Johan Suup, VD på A Teknik.

Samgåendet innebär starkare och bredare kompetens och kapacitet till A Tekniks huvudinriktningar som är precisionsdetaljer, verktyg och fixturer för krävande kunder inom flyg, automotive, verkstad, kraft och medicin.

– Vanligtvis brukar man ju tala om win win-situationer. Med båda verksamheterna under samma tak handlar detta snarast om win gånger tre, med kunderna som största vinnare, säger Johan Suup.

En konsekvens av samgåendet är att de nya e-postadresserna till Duroc Tooling är: fornamn.efternamn@ateknik.se

Skriv din kommentar
Populära artiklar

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev
Det är redan 19 522 mottagare.
Se det senaste nyhetsbrevet.

Följ oss på:TwitterRSS
Se allaNytt från medlemmarna

3D Scanning

den 24 maj 2013 11:31
LaserTool i Blekinge AB

LaserTool utför tjänster inom området optisk mätteknik för verktyg, detaljer och komponenter i varierade material med scanner.

Industrimässa i Skövde

den 24 maj 2013 10:51
Nomo Kullager AB

Träffa Nomo Kullager i Skövde 29-30 maj. Vi ställer ut på EURO EXPO Industrimässa i Billingehov Ishall.

Ewes AB i samarbete med Finnveden Säljkraft AB

den 24 maj 2013 10:58
EWES AB

Ewes har startat ett samarbeta med Finnveden Säljkraft för att vidareutveckla vår mark­nadsor­gani­sation.

Senaste aktivitet i bilder
Se allaSenaste medlemmar

Om medlemskap

Har du begagnade maskiner till salu? Söker du efter leverantörer? Eller kanske något helt annat? Det finns många möjligheter på Metal Supply.

När du annonserar eller lägger in en artikel på Metal Supply syns du både på portalen och i vårt dagliga nyhetsbrevet. Därmed når du ett stort antal beslutstagare inom branschen. Dina inlägg blir synliga här på startsidan och på många andra ställen på Metal Supply.

Ett medlemskap på Metal Supply kostar 6 800 kr för ett år och det ger dig obegränsad tillgång till portalens alla funktioner.

Ge oss era synpunkter på hur vi kan förbättra den här sidan.
0.672